טרשת נפוצה תסמינים

כיצד ניתן להתמודד עם טרשת נפוצה, תסמינים, תופעות לוואי והפרעות תפקודיות? טרשת נפוצה מתאפיינת בתסמינים בעלי שונות רבה הן בסדר הופעת הסימפטומים והן בעוצמתם וחריפותם של ההתקפי המחלה והשפעתם על חיי היומיום ותפקודו של החולה. עוצמת התסמינים משתנה ואף מושפעת מגורמים משניים. מיקום השיבוש במערכת העצבית משפיע ישירות אף הוא על מאפייני התסמינים.

מעוניינים לשמוע על פתרון מהפכני וייחודי להקלה על כאבים וסימפטומים, לקבלת שיחת ייעוץ ללא תשלום וללא התחייבות התקשרו 072-274-4162 או פנו דרך צור קשר באתר.

טרשת נפוצה תסמינים ראשונים

חשוב לציין כי הסימפטומים של טרשת נפוצה הם משתנים, בלתי צפויים וסובייקטיביים לחולה. כל אדם החולה במחלה יכול להרגיש את התקפי הסימפטומים ברמות כאב ותדירות שונה שאינה קבועה. הסימפטומים של כל אדם יכולים להחמיר ו/או להשתנות במשך זמן ההתקף. ישנם מצבים בהם חולה יחווה רק סימפטום אחד או שניים לעומת חולה אחר אשר יחווה מגוון רחב יותר של סימפטומים. עוצמת הסימפטומים, סדר הופעתם ורמת השפעתם על תפקודו של החולה משתנה באופן משמעותי ואינה יציבה לאורך זמן.

טרשת נפוצה התקף

במחלת טרשת נפוצה התקף הוא הביטוי לנוכחותו המוחשית של הסימפטום, בהרגשה החוויה של החולה. לעיתים נחווה ההתקף בצורה ברורה, ניתנת להגדרה של מאפייני הסימפטום למשל: רמת כאב ומיקומו, עוצמת כיווץ והמוקד שלו, מיקום הנימול מיקום ההתחלה והכיוון, רמת הטשטוש בראיה, שיבוש תפקודי זיכרון ספציפיים, וכו'. לעיתים חווית התקף טרשת נפוצה אינה ברורה. ההתקף מלווה תחושות לא ברורות של הפרעה תפקודית המעוררת חוויה סובייקטיבית חסרת הגדרה ברורה.
הופעתם של מרבית הסימפטומים מתבטא בהתקפים, שעוצמתם ותדירותם ומשך נוכחותם משתנה, התקפים בעלי שונות גבוהה מחולה למשנהו. בעת החמרה, או התדרדרות בטרשת נפוצה התקף הולך ומתארך והרווח בין ההתקפים הולך ומצטמצם. התוצאה החמרה הדרגתית או מידית בתפקודים הרלוונטים.
המטרה העיקרית של המטפלים בטרשת נפוצה היא גם להגדיל את הרווח בין התקף להתקף טרשת נפוצה. וגם לצמצם את חריפות הביטוי של הסימפטומים.
חשוב לציין כי אחד המדדים לנוכחותה של טרשת נפוצה, הוא הישנות של התקפים סימפטומטיים, הנמשכים מעבר לזמן סביר. זמן שבו מצופה מהסימפטום, להיעלם מעצמו ללא התערבות או כתוצאה מתרופה ייעודית לסימפטום. סימפטומים רבים משותפים לטרשת נפוצה ומחלות אחרות, אך התמשכות ההתקפים וחזרתם יכולה לעיתים להעיד כי טרשת נפוצה נוכחת והיא הגורם לסבל.
כיום במקרים רבים ניתן לתת מענה בהתערבות טיפולית. לייצר האטה משמעותית בקצב התפתחות המחלה עד עיכובה וכך לצמצם את השפעת הסימפטומים ולאפשר לחולה תפקודי יומיום תקינים ככל האפשר.

חוסר תחושה או נימול

תסמינים שמקורם בפגיעה או שיבוש תפקודי במערכת העצבים של עמוד השדרה, ולהם השפעות ישירות ועקיפות על מערכות אוטונומיות והן על מערכות רצוניות המעצבות את תנועות גופנו.
אחד התסמינים הראשונים שחשים חולים בטרשת נפוצה הינו נימול, ספסטיות (התכווצות), אובדן שיווי משקל, וחוסר תחושה של הפנים ו/או הגפיים (ידיים/רגליים).
במקרה של נימול או חוסר תחושה חשוב לבדוק ולברר את משך זמן הנימולים, תדירותם ועוצמתם. נימולים יכולים להיות תופעה חולפת, אך גם יכולים להצביע על פגיעה או מחלה נוירולוגית.
במידה ויהיה חשד לכיוון של טרשת נפוצה, תקבלו מרופא המשפחה שלכם הפנייה לנוירולוג שיתחיל בבירור התופעות.

בעיות בראיה

שיבושים בראייה יכולים להיגרם מפגיעות בגלגל העין ומנגנון הראייה, אך לעיתים מדובר בשיבושים הנובעים מתפקוד לקוי במערכת עצבי הראייה. אחד התסמינים הראשונים הנפוצים בטרשת נפוצה הוא שיבושים במערכת העצבים של העין, עצב הראיה, שלו ביטויים מגוונים.
ראייה מטושטשת, ראייה כפולה, ראיה עמומה. לעיתים בטרשת נפוצה תסמינים ראשונים מלווים בכאב בזמן תנועת העין, קושי בראיית צבעים ומגבלות נוספות בפעילות העין, שדה הראיה ומערכת התפיסה.
אצל כמחצית מהחולים בטרשת נפוצה יש פגיעה בעין בנוסף לשיבושי תפקוד אחרים. בדרך כלל לא ניתן לאבחן טרשת נפוצה על סמך אירוע יחיד, (התקף יחיד) אך דלקת בעצב הראייה עלולה להיות אחד הסימנים הראשונים למחלה.

עייפות כרונית

עייפות כרונית הינה סימפטום אשר סובלים ממנו כ-80% מהחולים בטרשת נפוצה, היא חמורה יותר מהעייפות המוכרת לאנשים בריאים, היא עלולה לפגוע באופן משמעותי ביכולת התפקוד בבית ובעבודה (בדומה לעייפות הכרונית בתסמונות רב מערכתיות כגון פיברומיאלגיה). עייפות כרונית מאופיינת בחוסר אנרגיה תמידי לאורך כל היום ואינה קשורה ישירות למספר שעות השינה. היא מונעת מאדם יכולת תפקוד תקינה משפיעה על איכות חייו ומשבשת את יכולתו לתפקד כראוי בחיי היומיום.

טרשת נפוצה סימפטומים נוספים

כאב וגירוד הם עוד תופעה שכיחה אצל חולי טרשת נפוצה. 55 אחוז מהאנשים עם טרשת נפוצה חוו "כאב משמעותי מבחינה קלינית". לדוגמא: כאב פתאומי בלתי צפוי ובלתי מוסבר, שנחווה כמו דקירות או עיוות, כיווץ (ספאזם). ​​כמעט מחצית מהחולים בטרשת נפוצה סובלים מכאב כרוני.
בשלבים המוקדמים של המחלה, יש תחושה של מתיחות סביב הבטן והחזה (כמו חביקה). כאב המחמיר בשעות הלילה, לאחר פעילות גופנית, או עם שינויי טמפרטורה. לפעמים מופיעה במקביל או לחוד תחושה שהרגליים והזרועות שורפות וכואבות. כל חולה מרגיש את הכאב במקום אחר ובעוצמה שונה.

כל מי שמתמודד בחיי היומיום עם מתח רב או נמצא במצב של התמודדות תמידית עם אתגרים נפשיים עוצמתיים, עלול לחוש דיכאון ברמות שונות (במקרים רבים זאת היא ההגדרה הסובייקטיבית של האדם).
חולה בטרשת נפוצה, אשר בנוסף להתמודדות המאתגרת של חיי היומיום האינטנסיביים בחברה המודרנית. סובל לאורך זמן מכאבים, לחץ נפשי ופיזי תמידי. יחוש שינויים קיצוניים גם במצבי הרוח הקיימים באופן טבעי.
אצל חולי טרשת נפוצה שינויים קיצוניים במצבי רוח עלולים לגרום לדיכאון קליני.
אצל חולה בטרשת נפוצה עלולה להיהרס שכבת הציפוי המגן סביב העצבים (מיאלין) וכך, לפגום משמעותית בהולכה העצבית התקינה. מערכת העברת מידע עצבי המסייעת למוח לשלוח אותות המשפיעים ישירות על מצב הרוח. לעיתים הדיכאון יכול להיווצר כחלק מתופעות הלוואי של טיפול תרופתי.

טרשת נפוצה משפיעה ישירות על התפקודים הקוגניטיביים (כחלק מהפגיעה העצבית). חולה בטרשת נפוצה חווה שיבושים במערכת הזיכרון (הן בשלב הקידוד, הן בשלב העיבוד והן בשלב השליפה).
חווית החולה בטרשת נפוצה,המאבד את המפתחות או שוכח איפה הניח אותם. עלולה להיות מפחידה. החולה תוהה אם המחלה משפיעה על החשיבה שלו או שזה סתם שכחה רגעית של חוסר תשומת לב.
מחקרים מצאו כי במשך הזמן, כמחצית מהאנשים הלוקים בטרשת נפוצה יכולים להיתקל בבעיות קוגניטיביות המתבטאות בהפרעות במיקוד, האטה בחשיבה או זיכרון מטושטש, מעורפל.
יותר מ-50 אחוז מהאנשים עם טרשת נפוצה, מדווחים על פגיעה ביכולת לקלוט ולעבד מידע וגירויים חדשים, ללמוד ולזכור מידע חדש, לארגן ולפתור בעיות, למקד תשומת לב ולתפוס במדויק את הסביבה ואת מיקומם ביחס לסביבה.

פגיעה בתפקודים הקשורים למערכת העצבים של האוזן. יכולה להתבטא בתחושת סחרחורת וורטיגו. תופעת ורטיגו עלולה להתרחש בעקבות פגיעה בעצבים השולטים על המערכת הוסטיבולרית המצויה ליד האוזן הפנימית. המערכת האחראית על הספקת מידע עצבי תמידי לגבי מיקומו ותנועותיו של האדם, תנועות הראש והגפיים. המערכת אחראית גם על הפעלת תנועות רפלקסיביות לא רצוניות המיועדות לשמירה תמידית על שיווי המשקל והכיוונים למשל.
20 אחוז מהחולים בטרשת נפוצה עשויים לחוש חוסר איזון או סחרחורת. לעתים יש תחושה שהם או הסביבה שלהם מסתובבים (ורטיגו). סימפטום זה אינו קבוע. זהו סימפטום אשר חולף ולרוב אינו מעיד על נגע חדש או פעילות דלקתית אחרת בגוף.
הורטיגו יכול להתרחש ללא כל קשר לטרשת נפוצה, החמרה או התקדמות הטרשת הנפוצה בגוף.

אלה הם חלק מן הסימפטומים המרכזיים של חולי טרשת נפוצה. חברת Revive Pharm מתמחה באיזון הורמונלי המסייעת למזער את השפעת הסימפטומים החריפים של המחלה, ואף להשיג הפוגה בהתפתחות המחלה. הטיפול מאריך את מרווחי הזמן בין התקף להתקף. מאט את קצב התקדמות המחלה, על ידי הפחתת תדירות וחומרת ההתקפים. תהליך המאפשר שיפור משמעותי בתפקודי יומיום.

המידע הינו מתבסס על מחקרים שפורסמו בארה"ב.

לפגישת ייעוץ ללא תשלום או התחייבות התקשרו עוד היום ל 072-274-4162 או דרך צור קשר באתר.