טיפול טבעי בגיל המעבר

טיפול טבעי בגיל המעבר (3)

תוכן עניינים

גיל המעבר הוא שלב טבעי בחיינו ,של חוסר איזון הורמונלי המלווה בתסמינים שונים הפוגעים באיכות החיים. ידוע כי עם התקדמות המדע והטכנולוגיה תוחלת החיים גדלה ,ובהתאמה הולכת וגדלה אוכלוסיית המבוגרים בגיל העמידה הסובלים מתופעות הלוואי של גיל המעבר.

בכל רגע מתרחשות בגופנו אלפי פעולות. רבות מהן לא היו יכולות להתבצע ללא בקרת ההורמונים ,מפעולות פיזיות דרך התנהגותיות ועד רגשיות. נדרשת רק כמות קטנה של הורמון כדי לשנות את חילוף החומרים של התאים הקולטים את ההורמונים ובכך לשבש את האיזון  ההורמונלי של גופנו. ככל שאנו מתבגרים, הגוף מייצר פחות ופחות הורמונים ,מחסור בהורמונים גורם להחלשת מערכות הגוף ולתופעות רבות המשפיעות על גופנו לטווח הקרוב והרחוק.

טיפול טבעי בגיל המעבר

המקור של בעיות רבות בגוף הוא הורמונלי במהותו, כשביטוי מובהק לכך ניתן למצוא בגיל המעבר. היכרות עם ההורמונים שעלולים להשפיע לרעה על הגוף תאפשר להגיע לשורה התחתונה: מציאת פתרונות לקשיים הנגרמים מחוסר איזון הורמונלי.

הורמונים בהגדרתם הם חומרים כימיים המופרשים במקום אחד בגוף ומשפיעים על אחר. בהורמונים לא הגודל הוא שקובע, והרי הם כל כך קטנים וכה חשובים. בכל רגע מתרחשות בגוף האדם אלפי פעולות, אשר רבות מהן – מפעולות פיזיות, דרך התנהגותיות ועד לרגשיות – אינן יכולות להתבצע ללא בקרת ההורמונים. למעשה, נדרשת כמות קטנה של הורמון כדי לשנות את חילוף החומרים של התאים הקולטים את ההורמונים.

חוסר איזון הורמונלי אצל נשים

חוסר איזון הורמונלי אצל נשים בא לידי ביטוי בגלי חום, עצבנות, יובש בנרתיק, ירידה בחשק המיני, ואפילו התחלה של אוסטיאופורוזיס. תופעות שמחמירות מאוד עם הפסקת המחזור החודשי. התסמינים הראשונים בקרב נשים מופיעים כבר בתחילת שנות ה-40 לחייהן. לרוב מדובר בתסמינים קלים שהולכים ומתעצמים ככול שגיל האישה מתקדם.

טיפול טבעי בגיל המעבר

קצת על האסטרוגן

האסטרוגן הוא אחד מההורמונים העיקריים במערכת הרבייה הנשית, והוא משפיע על מגוון תהליכים ביולוגיים ופיזיולוגיים בגוף האישה. קבוצת הורמוני האסטרוגן שרובם מיוצרים בשחלות מונה את האסטרדיול, אסטרון ואת האסטריול. מתוכם הנפוץ מבניהם הוא האסטרדיול. האסטרוגן הוא ההורמון האחראי על התפקוד התקין של המחזור החודשי. 

בנוסף הוא תורם לצפיפות העצם, עור בריא, משפיע על מצבי רוח ועל תפקודיים קוגניטיביים. הבנה של התסמינים המאפיינים חשובים על מנת שנוכל לזהותם כאשר הם מופיעים, ישנם דרכים רבות לטפל ולאזן הורמונלית את המערכת. טיפול טבעי בגיל המעבר הוא חשוב!

חוסר איזון הורמונלי אצל גברים

חוסר איזון הורמונלי אצל גברים בא לידי ביטוי בשומן בטני, היעדר חשק מיני, ירידה בכוח הגברא ותחושות קשות של דכדוך, ירידה בביטחון העצמי עד כדי מצבי רוח קשים.
תופעות אלו נקשרות לירידה המשמעותית בייצורו של הטסטוסטרון, הורמון המין הזכרי. אצל גברים הירידה בהפרשת ההורמונים היא הדרגתית יותר והתסמינים בעיקרם מתחילים בשנות ה-50 לחייהם.

טיפול טבעי בגיל המעבר

קצת על הטסטוסטרון

אצל הגבר ייצור הטסטוסטרון קורה באשכים. הטסטוסטרון מיוצר גם אצל נשים אך בכמות הרבה יותר קטנה. הטסטוסטרון אחראי על ייצור איברי הרבייה כגון הערמונית והאשכים, אך הוא גם משפיע על תהליכים כמו שיער גוף, שיער פנים, העמקת הקול ובניית מסת שריר. הטסטוסטרון אחראי על תפקוד מיני תקין- יצירת חשק מיני- ליבידו, ותפקודי הזקפה. הטסטוסטרון מפעיל ייצור של ניטרוס אוקסיד- תרכבות חמצן וחנקן אשר עוזרת להרפות את כלי הדם דבר אשר הכרחי לתפקוד זקפה תקינה.

  • הטסטוסטרון מקדם בניית מסת שריר ועל צפיפות העצם.
  • רמות הטסטוסטרון משפיעות על מצבי הרוח ועל התפקוד הקוגניטיבי, כמו כן על הזיכרון.
  • הטסטוסטרון עוזר בתהליכי שריפת שומן ואחראי על חילוף חומרים תקין. רמות נמוכות של טסטוסטרון יכולות להוביל לעלייה בשומן הבטני. התהליך של ירידה ברמות הטסטוסטרון אצל הגבר בדרך כלל קורה בהדרגתיות יותר מאשר הירידה של רמות האסטרוגן אצל האישה. טיפול טבעי בגיל המעבר הוא חשוב לשמירה על איזון רמות הטסטוסטרון בגוף אשר לו חשיבות למגוון תהליכים בגוף.

ההתמודדות עם שינויים בגיל המעבר

נשים וגברים חויים מנופאוזה/ אנדרופאוזה בשלב כזה מסויים בחייהם אם כי כל אחד ואחת יחוו בצורה שונה ורמה שונה.
ההתמודדות עם השינויים הגוף מציב לנו היא חשובה לבריאות הנפשית והפיזית שלנו כאחד. המסע הזה הוא אינדיבידואלי, כל אחד חווה ומתמודד קצת אחרת עם האתגרים הללו, אך חשוב להכיר שבנוסף לטיפול טבעי לגיל המעבר הכולל איזון הורמונאלי. ישנם עוד כמה פעולות והרגלים שכדאי לאמץ ולסגל לאורח החיים.

חשוב להכיר את השינויים הפיזיים המתרחשים בגיל הזה בגוף. מודעות וזיהוי אותם סימנים חשובה על מנת שנוכל להיערך אליהם ולמצוא דרכים להתמודד איתם. פנייה לטיפול רפואי יכולה לספק לנו טיפול טבעי לגיל המעבר שיאזן את השינויים ההורמונאליים האלה.

בנוסף חשוב לזכור שאורח חיים בריא והרגלים בריאים מאוד מוסיפים ומחזקים את המערכת מבחינה פיזית וכמובן ,לא פחות חשוב מבחינה מנטלית.

השינויים שהגוף מציב עבורנו בשלב זה בחיים עלולים להיות מבלבלים. לכן חשוב להיעזר ולתקשר על כך עם חברים ומשפחה. אנשים שעברו או עוברים תהליך דומה לשלנו. יכולים לספר לנו מה עזר להם, ולהזדהות עם הקשיים.

תזונה נכונה, שינה טובה ואורח חיים הכולל שגרה בריאה של תנועה וספורט הם חשובים בכל שלב בחיים ולכל אחד ובמיוחד בגיל המעבר , אך דווקא בתקופת גיל המעבר כשהגוף מתמודד עם שינויים הורמונאליים רבים, ישנים פחות טוב ויש פחות אנרגיה ומרגישים מאד עייפים ועצבנים במהלך היום, ולמי בכלל יש חשק לעשות ספורט במצב כזה ? לכן חשוב לקבל טיפול המחקה את הפרשת ההורמונים הטבעית של הגוף ואת זה ניתן לעשות בהחדרת הורמונים זהים ביולוגית בהתאמה אישית.

חשוב לזכור ולציין שהגוף של כל אחד הוא שונה, כלומר מגיב אחרת לשינויים ומתמודד עימם אחרת. קודם כל חשוב להיות ערניים ומודעים לשינויים שחלים בגופינו, במיוחד אם אתם בגילאי ה40 המאוחרות. ייעוץ רפואי מתאים הכולל טיפול טבעי בגיל המעבר אשר יעזור לאזן את המערכת ההורמונאלית בגוף הוא כמובן חיוני וצעד חשוב לשמירה על הבריאות. 

אך גם אורח חיים בריא הכולל הרגלים טובים כמו הקפדה על שינה טובה, תזונה נכונה, פעילות ספורטיבית. ועוד כל מיני משתנים חשובים שלא ציינו כמו לחץ נפשי הם מאוד חשובים ותומכים בבריאות הכללית של הגוף, בנוסף לטיפול הטבעי בגיל המעבר.

התחלת הטיפול

אנחנו משתנים, מתבגרים והגוף משתנה. הוא בטח לא מה שהיה פעם כשהיינו צעירים יותר. אך חשוב לדעת שלסבול ממערכת הורמונאלית לא מאוזנת אינה גזרת גורל. טיפול טבעי בגיל המעבר הוא יעיל ותורם רבות לאיכות החיים.
טיפול טבעי בגיל המעבר, כמו כל טיפול מתחיל מזיהוי של השינויים בגוף.

שינויים אלה בגיל המעבר בגוף מעידים בדרך כלל על חוסר איזון במערכת ההורמונאלית. על מנת להתחיל טיפול טבעי בגיל המעבר לקראת איזון המערכת ההורמונאלית יש להיוועץ עם גורם מקצועי לטיפול טבעי בגיל המעבר. הקידמה הרפואית מציעה היום טיפול הורמונלי ממקור טבעי של הורמונים הזהים לחלוטין להורמוני הגוף וניתן לקבל אותם בקפסולות לבליעה , קרם למריחה- בשונה מג'יל שיש למרוח וצריך לחכות שיתייבש. 

ישנם קרמים בהכנה רוקחית שמספיקה כמות קטנה של 0.25 מ"ג שנספג בקלות ועושה נפלאות לגוף . ואם רוצים להשתחרר מהצורך הזה אז יש את ה Pellet, כמוסה המוחדרת ברקמה שומנית מתחת לעור ע"י רופא .

הכמוסה מכילה הורמונים הזהים להורמוני הגוף והם משתחררים בהתאם למטבוליזם של הגוף . כשהגוף בחוסר הוא יודע למשוך את הכמות לה הוא זקוק ומתי שהוא זקוק כך שהגוף נמצא באיזון הורמונלי בכל רגע נתון. למעשה זהו שיחזור מדויק של ייצור ההורמונים של הגוף ממש כמו לפני שנים.

כל אדם הוא אינדיבידואל, ויש להתחיל באבחון המתייחס להיסטוריה הרפואית, אורח חיים, תסמינים ושינויים שחלו בגוף ותוצאות בדיקות דם.

אבחון יעיל ומדויק חשוב להצלחת טיפול טבעי בגיל המעבר

לאחר שביצענו אבחון מדויק והותאם לנו טיפול ע"י רופא, יש לשוב ולעקוב אחר השינויים בגוף. האם יש שיפור בתסמינים ? האם יש שיפור באיכות החיים ? התשובה יכולה להיות חיובית עם טיפול הטבעי לגוף. טיפול טבעי בגיל המעבר יכול להיות מאוד יעיל לכן חשוב לפנות לרופא עם חשיבה רחבה המעודכן בקידמה ועבר הכשרה מתאימה .רופא כזה יידע לאבחן ולדייק את הטיפול הטבעי לגוף בגיל המעבר .

לסיכום

עד לפני כמה שנים היה רב הנסתר על הגלוי במדע האנדוקרינולוגיה, שעוסק במערכת ההורמונים. כיום, עם התפתחות המחקר, אנו מבינים טוב יותר את מנגנוני הפעולה שלהם ואף יכולים לרפא מחלות רבות שנגרמות בגלל מחסור או עודף של הורמונים. אין ספק שחוסר איזון הורמונאלי משפיע על איכות חיינו, נשים וגברים  כאחד, בזכות הרפואה המתקדמת  ניתן לטפל בתסמינים השונים ע"י  שיטות טיפול שונות : 

  •  טיפול הורמונלי קונבנציונלי, המספק לגוף הורמונים סינטטיים לאלה שהפסיק לייצר. הטיפול זמין  וזול יחסית, החיסרון העיקרי שאין זהות להורמונים שבגוף ולכן לגוף  קשה להתמודד עם הטמעתם.
  • הנטורופתיה מציעה פתרון תזונתי לתופעות גיל המעבר כמו,לשלב בתפריט מזונות עשירים  באסטרוגנים מהצומח טיפול טוב אך לא מספיק אפקטיבי.
  • טיפול הורמונלי ממקור טבעי-הורמונים הזהים ביולוגית להורמוני הגוף שאינם חומרים סינטטיים. הם עשויים מרכיבים צמחיים ומכילים את המבנה ההורמונאלי המדויק של ההורמונים האנושיים. טיפול בהורמונים זהים ביולוגית מציע הורמונים בתצורות שונות: קפסולות, קרמים ו pellet שזו כמוסה זעירה המוחדרת מתחת לעור ומשחררת את ההורמונים בהתאם למטבוליזם של הגוף, התהליך הוא למעשה שיחזור הורמונאלי מושלם.                                                                                                                        

 בעצם מדובר ברפואה מותאמת אישית, כלומר לאחר שרופא קובע את הפרופיל ההורמונלי של המטופל או המטופלת הוא בעצם קובע את סוג ההורמונים והמינון המתאים בהכנות רוקחיות יש לתת את הדעת לגבי בית המרקחת בו מבוצעת ההכנה הרוקחית. חשובה מאד איכות  חומר הגלם המגיע מארה"ב ופה במעבדה בארץ מעבדים אותו לתצורה המתאימה. לכן יש משמעות לכך שבית מרקחת המכין את ההכנות יהיה מאושר משרד הבריאות להכנות רוקחיות של הורמונים זהים ביולוגית.

כמו בארה"ב וברחבי העולם ההחדרה התת עורית מבוצעת ע"י רופא שעבר הכשרה מתאימה, בהליך פשוט ללא תפרים. תוך ימים ספורים המטופלים צפויים לחוש את ההשפעות החיוביות והעדר התסמינים השליליים. הערך המוסף של שיטה זו היא בכך שההורמונים משתחררים לגוף בשחרור מושהה, כלומר הגוף יודע להשתמש בהורמונים בזמן ובכמות שלהם הוא זקוק באותו רגע נתון. השפעת כל טיפול בכמוסות תת עוריות בממוצע אצל נשים נעה בין 5-3 חודשים, ואילו אצל הגברים בין 6-4 חודשים בממוצע. הערך המוסף טמון בהרכב, בצורה, באופן השימוש וביכולת לשחרר הורמונים זהים ביולוגית למחזור הדם בהתאם לצרכי הגוף.

שורה תחתונה – ניתן ואף רצוי לטפל בתופעות גיל המעבר, הכי טבעי וכדאי לבחון איזה טיפול מתאים לכל אחת ואחת על מנת לשפר את איכות החיים ולמנוע בעיות בגיל מבוגר יותר. 

מאמרים נוספים

חייגו 072-2744162 או
השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות!

מאמרים נבחרים

עוד מאותו נושא