טסטוסטרון נמוך אצל גברים

טסטוסטרון נמוך אצל גברים

טסטוסטרון הוא הורמון המין הגברי העיקרי שלמעשה מעניק לגבר את הסממנים הזכריים וחשוב מאוד לבריאותו התקינה, אבל מה קורה כשהטסטוסטרון נמוך?

כיצד מיוצר טסטוסטרון בגוף הגבר?

הטסטוסטרון הוא הורמון המין הראשי בקבוצת הורמוני האנדרוגן, הורמון נוסף בקבוצה זו הוא האנדרוסטרון. שניהם אחראיים על התפתחות אברי המין בזכרים ועל התפתחותם המינית התקינה.
ההורמון מתחיל להיווצר בגוף הזכר בשלב מוקדם מאוד בהריון, בסביבות השבוע השישי להריון ואחראי על כל מה שהופך את העובר לזכרי, החל מהתפתחות המוח ואברי המין.
הטסטוסטרון מיוצר בכמויות גבוהות בעיקר באשכים על ידי תאי הליידיג – תאים גדולים בלתי מתחלקים שנקראים גם תאים אינטרסטיציאלים. כ 95% מכמות הטסטוסטרון בגוף הגבר מיוצרת על ידי תאים אלו.
יתר הטסטוסטרון מופרש על ידי בלוטת יותרת הכליה, האדרנל.
הטסטוסטרון שמופרש מתאי הליידיג נע דרך מחזור הדם והלימפה וכך מעורר את התאים האחראיים על ייצור נוזל הזרע.

מהם תפקידי הטסטוסטרון ?

הטסטוסטרון הוא ההורמון שלמעשה הופך את הגבר להיות "גברי", באמצעות סממני המין הפיזיולוגיים במהלך גיל ההתבגרות.
הוא גורם לצמיחת שיער הגוף, בעיקר בפנים ובחזה, גדילת האשכים והפין, התעבות והעמקת הקול, הקשחת תווי הפנים, צמיחה לגובה, העלאת מסת השרירים וכמובן העלייה בדחף המיני וייצור תאי הזרע.
הטסטוסטרון תורם גם למה שנהוג לכנות תכונות אופי "גבריות", כמו יכולת קוגניטיבית גבוהה, אסרטיביות, דומיננטיות, יכולת אינטלקטואלית, בטחון עצמי, מוטיבציה, הישגיות, תחרותיות ועוד.
הטסטוסטרון גם עוזר לייצור תאי הדם במח העצם שמסייעים במניעת בעיות לבביות ושבץ מוחי.
תפקיד נוסף של הטסטוסטרון הוא סיוע בבניית עצמות השלד ושמירה על חוזקן ועל המסה שלהן ובכך מניעה והגנה מפני שברים.

ההשלכות הפיזיות של טסטוסטרון נמוך

למצב של טסטוסטרון נמוך בגוף הגבר, שנקרא גם היפוגונדיזם, יש השלכות פיזיות רבות שיכולות להשפיע באופן רציני על איכות החיים.
זה יכול לגרום לירידה בחשק המיני, עייפות, אובדן חיוניות ואנרגיה פחותה, ירידה בחוזק השרירים והעלאת הסיכוי להשמנה, אובדן שיער במקומות שונים בגוף והתקרחות.
בנוסף, הטסטוסטרון בגוף הגבר מסייע לבניית מסת השריר, מחסור בו יכול גם לגרום להאטת תהליכים אלו והופעת סימני הזדקנות מוקדמים, ייתכן שתהיה ירידה במסת השריר וירידה בכוח השרירים, יחד עם ירידה גם בצפיפות העצם שתגרום ליתר נטייה לשברים.
לעתים החוסר בהורמון מתבטא גם בגדילה של רקמת השד הגברית, התכווצות של האשכים, הפרעות בשינה כמו דום נשימה ואיבוד שיער בבית השחי ובחזה.

ההשלכות הנפשיות של טסטוסטרון נמוך

בדומה להשלכות הפיזיות על גוף הגבר, יכולות להיות גם השלכות נפשיות רבות לטסטוסטרון נמוך.
ייתכנו שינויים בתפקוד המוח כמו : פגיעה בזיכרון, קושי בריכוז וירידה בכישורים הקוגניטיביים. תתכן גם ירידה או תנודות תכופות במצב הרוח, נטייה לדיכאון, חוסר אנרגיה כללי, עצבנות ונטייה לכעס וחרדה.
לעתים מצבים מנטליים כמו חרדה, דיכאון ותנודות במצבי הרוח מאובחנים כהפרעות נפשיות כשלמעשה ייתכן שהפרעות אלו מושפעות למעשה מרמה נמוכה של טסטוסטרון.

מי בסיכון לטסטוסטרון נמוך ?

עם העלייה בתוחלת החיים וגיל מבוגר עולה גם הסיכוי ללקות בטסטוסטרון נמוך. מחקרים הראו שבגברים מגיל 50 שכיחות התופעה עמדה על כ 10% בגיל 60 כ 20%, בגיל 70 כ 30% וכן הלאה.
אצל גברים צעירים שאינם מתקרבים עדיין לגיל המעבר, בעיות בריאות שונות יכולות גם הן להוות סיכון לטסטוסטרון נמוך, כמו : מחלות כרוניות שונות, טיפולי כימותרפיה, פגיעות ופציעות באשכים, השמנה, פגיעה בבלוטת יתרת המוח, טיפול בתרופות פסיכיאטריות ועוד.
גם טראומות שונות ושימוש בסטרואידים יכולים להוריד את רמת הטסטוסטרון.

ההשפעות על התפקוד המיני

משום שטסטוסטרון הוא בעיקר הורמון מין, פגיעה בתפקוד המיני היא נפוצה מאוד כשמדובר בטסטוסטרון נמוך אצל גברים.
תתכן פגיעה בדחף המיני, ירידה בחשק ובתשוקה המינית ובעקבות כך ירידה בתדירות הפעילות המינית או היעדרה בכלל.
זה יכול לגרום גם לבעיות בזקפה – איכות הזקפה, קושי להגיע לזקפה ולשמור עליה למשך זמן מספק אם זה במהלך יחסי מין או זקפה ספונטנית, ייתכן גם קושי בשפיכה והגעה לאורגזמה.

אי פריון

בנוסף, חוסר בהורמון יכול גם לגרום לאי פריון. נהוג לבדוק את מדדי הטסטוסטרון בגבר כאשר זוג לא מצליח להיכנס להריון אחרי יותר משנה של ניסיונות.
איזון של רמת הטסטוסטרון חיוני ליכולתו של הגבר לייצר נוזל ותאי זרע איכותיים ופוריים שיביאו להתעברות באופן טבעי.
לגברים עם טסטוסטרון נמוך עלולות להיות בעיות בייצור תאי הזרע, ספירת זרע נמוכה וזקיקי זרע שאינם נעים במהירות מספקת ואינם יכולים להביא להפריה/

הסינדרום המטבולי

תסמונת זו נקראת גם תסמונת x, והיא מקושרת למגוון בעיות בריאות שביניהן רמת טסטוסטרון נמוכה.
כאשר אצל גברים חלה ירידה דרסטית בטסטוסטרון הם יהיו בקבוצת סיכון לתסמונת זו.
נמצא קשר בין רמות ההורמון הנמוכות לבין סממנים של התסמונת המטבולית כמו סיכון להופעת מחלות לב ומחלות בכלי הדם, סוכרת, עודף שומנים בדם וטרשת עורקים.

איך בודקים טסטוסטרון נמוך?

לגברים שסובלים מתסמיני הורמון נמוכים או מאי פריון, מומלץ לבדוק זאת.
בדרך כלל רופא אורולוג יפנה לביצוע הבדיקה עקב בעיות בפריון או אימפוטנציה ובעיות בתפקוד המיני.
הבדיקה נעשית באמצעות לקיחת דם ורצוי לבצע אותה בשעות הבוקר כשרמת ההורמון בדם גבוהה יותר.
הבדיקה אינה דורשת צום או כל הכנה מיוחדת אחרת והיא נמצאת בסל הבריאות וזמינה בכל קופות החולים.
רמות הורמון תקינות בבדיקת הדם נמדדות לפי גיל המטופל :
אצל גברים בגילאי 20-60 תוצאות תקינות בבדיקה הן 270-1080 ננוגרם לדציליטר, אצל גברים מעל גיל 60 תוצאות תקינות הן 350-720 ננוגרם לדציליטר.

תרופות לטיפול בבעיה

בישראל עד לפני מספר שנים נהוג היה לטפל בבעיה בתכשירים שמעלים את רמת הטסטוסטרון בגוף כמו : ג'ל , זריקות ומדבקות.
בחמש השנים האחרונות ישנו טיפול מתקדם ממקור צמחי (הטיפול קיים כבר למעלה מ 20 שנה בארה"ב ) . הורמונים זהים ביולוגיות המופקים ממיצוי של בטטת ים – בטטה מיוחדת הגדלה בעיקר ברחבי צפון אמריקה . ההורמונים הללו זהים באופן מדוייק להורמונים המופקים מהשחלות/ מהאשכים ,כך שנוצר למעשה שיחזור הורמונלי מושלם.
ההורמונים הללו ניתנים לשימוש כקרם או קפסולות אבל מה שמשנה את "כללי המשחק" ומהווה פריצת דרך הוא ה pellet" " אותם הורמונים זהים ביולוגית דחוסים בכמוסה המוחדרת מתחת לעור ,ומשחררת את ההורמונים הדרושים בכמות ובזמן שצריך . כך שהגוף נמצא באיזון הורמונלי בכל רגע נתון .

אמצעים טבעיים

ישנן מגוון המלצות לא תרופתיות כיצד לשמור על רמה תקינה של טסטוסטרון בגוף הגבר באמצעות שמירה על אורך חיים בריא.
פעילות ספורטיבית – יכולה לעזור לייצור ושמירת איזון רמת ההורמונים בגוף, הוכח כי פעילות גופנית סדירה בהחלט יכולה להעלות את רמת הטסטוסטרון בגוף.
תזונה נכונה – אכילת מזון מעובד, מטוגן ושומני יכולה לפגוע ברמות ההורמונים. שומן בריא וחלבונים יכולים לסייע לאיזון ההורמונלי, כמו : אגוזים וזרעים, ירקות, פירות ודגנים מלאים.
נטילת ויטמינים – מחקרים הראו שוויטמינים שונים יכולים גם הם לסייע באיזון ההורמונלי, כמו : ויטמין c ויטמין e וויטמין d .
הורדת סטרס – ניהול המתח והלחץ בחיים עשוי גם הוא לעזור לאיזון ההורמונלי, מומלץ לתרגל פעולות הירגעות כמו : מדיטציה, תרגילי הרפיה ונשימה.
שינה – הקפדה של שינה רצופה וטובה ומספיק שעות שינה חשובים מאוד למניעת ירידה ברמת הטסטוסטרון.
ירידה במשקל – השמנה יכולה גם היא לפגוע ברמות ההורמון, כך שאיזון משקל הגוף עשוי לעזור גם הוא.
הפסקת עישון – לעישון טבק או מוצרי קנאביס יש השפעה שלילית על ההורמונים, הפסקת עישון יכולה לעזור גם היא.
רפואה הוליסטית – דיקור סיני וטיפול בצמחי מרפא עשויים להשפיע חיובית על מדדי ההורמונים.

גם גברים סובלים מתופעות גיל המעבר

גיל המעבר אצל גברים מכונה אנדרופאוזה ומתחיל לרוב בגיל 50, תקופה זו מתאפיינת בירידה הדרגתית ברמות הטסטוסטרון שגורמת אצל חלק מן הגברים לבעיות תפקודיות שונות.
בניגוד לנשים, שאצלן גיל המעבר נמשך כ 5 שנים, אצל גברים תקופה זו יכולה להימשך עד כ 20 שנה ובמהלכה רמות הטסטוסטרון הנמוכות עלולות להשפיע מאוד על רמת החיים בגיל מבוגר יותר.
בתקופה זו, כאשר רמת הטסטוסטרון בגוף יורדת, סממני הגבריות מתחילים לרדת גם, תהליך פיזיולוגי זה יכול להתבטא במגוון תהליכים בגוף כמו : התקרחות, ירידה בנפח השריר, השמנה בטנית, ערמונית מוגדלת ועוד.
גברים רבים עלולים לראות זאת כתהליך טבעי של הגוף מגיל מסוים, אבל בהחלט ניתן לקבל טיפול לבעיית הטסטוסטרון הנמוך גם בגילאים מבוגרים.

לסיכום

טסטוסטרון הוא הורמון חשוב ביותר לבריאותו התקינה של הגבר וחוסר בו יכול לגרום למגוון בעיות בריאותיות ופגיעה באיכות החיים. אפשר לבצע בדיקה פשוטה לבירור רמת ההורמון בגוף ולטפל בבעיה באמצעות הורמונים סינטטיים .הבשורה היא שאפשר לטפל בשיטה מתקדמת באמצעות הורמונים הזהים להורמונים הטבעיים בגוף , המבטיחה את מתן הכמות הנכונה של ההורמונים, המתאימה לכימיה של גוף המטופל. הגוף עצמו משתמש מתוך מאגר תשלובת ההורמונים שהוחדר רק בהורמונים הנדרשים, ויותר מכך – כשהם נדרשים. מה שמשפר את החיים בצורה משמעותית מובנים רבים, ממש כאילו שהגוף חזר אחורה בכמה שנים .

תוכן עניינים

חייגו 072-2744162 או
השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות!

מאמרים נבחרים

עוד מאותו נושא